Used 2017 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17BH Travel Trailer
Enjoy camping with your family in this 17BH Clipper Ultra-Lite travel trailer by Coachmen RV. As you step inside you will see a double bed in front with storage at the head of the bed and in the overhead cabinetry as well.
There is a convenient galley kitchen featuring a two burner range, kitchen sink and a pantry for all of your dry goods. Plus some counter space that makes food prep a little easier too.
The kids will enjoy sleeping on the rear set of bunks. There is also a private toilet and tub for your convenience, and the location is perfect for the kids to use at night.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 13110A
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 441 lbs |
| GVWR | 3756 lbs |
| Dry Weight | 2969 lbs |
| Cargo Capacity | 787 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CWFCXHJ113379 |
Clipper Ultra-Lite 17BH Reviews
-
Maybe good at starter trailer
2016 Clipper Ultra-Lite 17BH
What I liked most: Very light and easy to pull with midsized suv.
What I'd improve: Bathroom too small. Gray water tank to small. Almost full and only been in woods for 2 days and we have not been using water excessively. Just washing a few dishes and washing hands.9 years ago | Jacob H. from Dover, DE
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


