Used 2017 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17BH Travel Trailer
"Smoking HOT" This is here and available!
Enjoy camping with your family in this 17BH Clipper Ultra-Lite travel trailer by Coachmen RV. As you step inside you will see a double bed in front with storage at the head of the bed and in the overhead cabinetry as well.
There is a convenient galley kitchen featuring a two burner range, kitchen sink and a pantry for all of your dry goods. Plus some counter space that makes food prep a little easier too.
The kids will enjoy sleeping on the rear set of bunks. There is also a private toilet and tub for your convenience, and the location is perfect for the kids to use at night.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT6066
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 441 lbs |
| GVWR | 3756 lbs |
| Dry Weight | 2969 lbs |
| Cargo Capacity | 787 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CWFC7JJ116066 |
Clipper Ultra-Lite 17BH Reviews
-
Maybe good at starter trailer
2016 Clipper Ultra-Lite 17BH
What I liked most: Very light and easy to pull with midsized suv.
What I'd improve: Bathroom too small. Gray water tank to small. Almost full and only been in woods for 2 days and we have not been using water excessively. Just washing a few dishes and washing hands.9 years ago | Jacob H. from Dover, DE
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


