Used 2017 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 16B Travel Trailer
"Deal Alert: Don't Miss This!"
A set of rear bunk beds are the main feature of this 16B Coachmen Clipper Ultra-Lite travel trailer. Plus there is a bike door for easy storage.
When entering the trailer to the right there is a booth dinette at the front which has storage below the seating on both sides, and it easily converts into a convenient bed at night. There is a TV cabinet that can be viewed from the dinette while eating, or just simply hanging out.
Prepare light meals in the kitchen with the convenience of a two burner range. Plus there is a single sink making cleanup easy too. A storage pantry is also available for dry goods and more.
In the rear corner opposite the bunks is a private toilet and tub for an added convenience.
If you wish you can add an optional 48" x74" expandable bed up front beyond the dinette space.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UT480642
| Sleeps | 4 |
| Length | 17 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 3510 lbs |
| Dry Weight | 2421 lbs |
| Cargo Capacity | 1072 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 13" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CWEC7HJ111817 |
Clipper Ultra-Lite 16B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


