Used 2017 Coachmen RV Clipper Camping Trailers 806 LS Folding Pop-Up Camper
View all Clipper Camping Trailers Floorplans
2017 806 LS Features and Options
This Clipper LS Series pop-up folding camper 806 LS by Coachmen RV features two double size tent end bunks for sleeping. There is a booth dinette for dining, reading, or even sleeping.
You can also prepare and cook light meals with the two burner range and the sink along the dinette side. On the opposite side you will find counter prep space and storage to the left and right of the entry door.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Wilkins RV
Location: Waterloo, NY
Stock# 57358
Location: Waterloo, NY
Stock# 57358
Exterior Color: WH
Stock# 57358
Exterior Color: WH
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 806 LS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 12 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 6 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 120 lbs |
| GVWR | 2098 lbs |
| Dry Weight | 1305 lbs |
| Cargo Capacity | 778 lbs |
| Fresh Water Capacity | 16 gals |
| Tire Size | ST145R12 |
| VIN | 5ZT1CPAC2H5012743 |
For more information
Contact Us
Clipper Camping Trailers 806 LS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


