Used 2017 Coachmen RV Chaparral X-Lite 31RLS Fifth Wheel
As you enter notice the kitchen area straight ahead. There is an L-shaped counter with a double sink, plus overhead cabinets and a microwave oven along the interior wall. The slide behind it features a three burner range, refrigerator, and additional storage plus a bit of counter space as well. There is also a tri-fold sofa in this road side slide out.
Just inside the door to the left you will find a slide out closet and entertainment center, plus a booth dinette for dining. Adjacent across the rear of the unit find two lounge chairs with an end table between, and overhead cabinets the entire width of the fifth wheel for added storage.
Head right at the entry door and one step up into a private front bedroom and bath area. The side aisle bath to your left features a 40" x 30" shower, toilet, and linen cabinet, plus sink and overhead medicine cabinet.
The private front bedroom offers a relaxing space to get refreshed for another day of adventure. You will love the queen size bed, nightstand, and two clothing wardrobes, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 11972A
Exterior Color: TAN
Interior Color: TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | TAN |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 1300 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8060 lbs |
| Cargo Capacity | 1840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
Chaparral X-Lite 31RLS Reviews
-
Great TV Viewing in Living Area
2016 Chaparral X-Lite 31RLS
What I liked most: Exterior speakers with additional radio antenna. Plenty of front under-body storage with a plastic tub area in the front that allows you to store dirty tools or potentially liquid items. Large peninsula and kitchen gives an island kitchen feel with lots of storage and counter top space. Angled TV entertainment area behind the dining allows for easy viewing from every seat in the living area.
What I'd improve: The cup holder stand between the rear recliners, maybe add a drawer or door something to the side to allow more storage there.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


