Used 2017 Coachmen RV Catalina Legacy 293QBCK Travel Trailer
This Coachmen Catalina Legacy model 293QBCK travel trailer offers spacious living for a larger family. This unit sleeps nine! Plus there is an outdoor kitchen for the chef in the family to enjoy!
Step inside and see a front bedroom to your right featuring a queen bed, dual bedside wardrobes, and overhead cabinetry. The TV entertainment center with 32" LED TV is straight ahead through the same main entry door and can easily be viewed by the sofa and u-shaped dinette slide found along the road side. There is overhead storage above the sofa, and a pantry just off the sofa side for dry and canned food storage, plus more.
The kitchen features a large single sink, a three burner range with overhead microwave oven, and a refrigerator. There is also plenty of storage both above and below the counter area.
A convenient bath is located just outside the rear bunkhouse along the curb side and provides a 24" x 40" full tub/shower, a toilet, and vanity with sink, plus overhead medicine cabinet.
The rear private bunkhouse is where you will find the children hanging out with a set of bunk beds on the left, and two COA cube sofas including an upper bunk along the rear wall. There is also a wardrobe and TV cabinet to the right of the door, plus so much more!
On the outside you will find a pull out camp kitchen including a refrigerator, a single sink, and Coleman cooking grill.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# UT390209
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 6572 lbs |
| Cargo Capacity | 2928 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5ZT2CAUB2HA026637 |
Catalina Legacy 293QBCK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


