Used 2016 Thor Motor Coach Miramar 34.1 Motor Home Class A
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Make your travel time easy with this Miramar class A motorhome by Thor Motor Coach. Model 34.1 features double slide outs for added interior space, a bath and a half, and a drop-down overhead bunk in front providing sleeping space for 7 individuals! And, you are going to love the full basement storage with aluminum side-hinged compartment doors!
Step inside and find all the kitchen amenities you need to your left. There is a double kitchen sink and countertop area with overhead storage for all of your dishes and things. You will also find a pantry, residential refrigerator and three burner range with microwave oven above.
Enjoy dining and relaxing at the dream dinette with a 45" x 74" sleeping area, and air bed sofa slide out. The sofa provides a 60" x 74" sleeping space if needed for family or extra guests. You can optional theater seating in place of the sofa. There is also a 40" LED TV on the outside bath wall that can easily be viewed from any seating in the room.
Moving toward the back on the driver's side you have a pantry and closet with washer and dryer prep on the right, and a half bath on the left including a toilet, sink and linen cabinet.
Next, find a queen bed slide with nightstands and dual closets with drawers between and a 32" LED TV.
All the way to the rear is a full bath including a 32" x 32" shower, toilet, vanity with sink, linen cabinet, and more!
Outside you can also enjoy a 32" LED TV, which makes it easy to have your family and friends gather around to watch the game outdoors.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 0CR144
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 83 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DY4F0A10144 |
Miramar 34.1 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


