Used 2016 Thor Motor Coach Majestic M-28A Motor Home Class C
" LET'S GO CAMPING " Find Your Away at Campers Inn Jacksonville West!
2016 M-28A Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$29,995
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
Campers Inn
Location: Jacksonville FL
Stock# 109647A
Location: Jacksonville FL
Stock# 109647A
Chassis: FORD
Stock# 109647A
Chassis: FORD
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 M-28A Specifications
| Sleeps | 7 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| GVWR | 14050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | GAS |
| Miles | 139049 |
| Engine | E450 |
| Chassis | FORD |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 212 in |
| Available Beds | 3 |
| LP Tank Capacity | 12 gals |
| AC BTU | 17000 btu |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS3FDA23155 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

