Used 2016 Thor Motor Coach Citation Sprinter 24SL Motor Home Class C - Diesel
The Citation Sprinter 24SL Class C diesel motor home by Thor Motor Coach features a L-shaped sofa with a pedestal table and a rear bathroom.
As you step inside to the right is a 54" by 74" sofa that doubles as a sleeping area, and don't forget the available bunk over the cab.
A single large slide out features a L-shaped sofa with a pedestal table, a single round kitchen sink, two burner range top, overhead microwave, and additional counter space. Across from the slide is a 26" TV, a refrigerator, and a large closet to complete the kitchen/living space.
The rear bathroom has a sink with overhead cabinets, angled corner shower, and a toilet.
Don't forget the exterior storage for all the outdoor gear.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $5,000
Sale Price: $59,995
Stock# F9620524A16
Chassis: Mercedes Sprinter
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26469 |
| Engine | 3.0L V6 188Hp |
| Chassis | Mercedes Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC7F9620524 |
Citation Sprinter 24SL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


