Used 2016 Starcraft Travel Star 239tbs Travel Star Travel Trailer
* Sale Price Includes Finance Discount *
Starcraft Travel Star expandable 239TBS features sleeping space for 8-10 individuals, and provides everything you need to enjoy your time away from home.
Step inside and find a sofa to your immediate right of the entry door. The front features an expandable tent end queen size bed with overhead shelf. There is also a slide out u-shaped dinette for meal times, and a wardrobe just off to the side of the slide for clothing storage. Above the wardrobe it is prepped for a TV if you choose to add.
The kitchen features a refrigerator, a three burner range, large kitchen sink, and overhead cabinets for dishes and things. Across the unit find a pantry for more storage next to the wardrobe and TV area.
The rear left corner features a bath with angled shower, toilet and sink. There is a linen cabinet just outside the bath door.
The rear and rear side also feature queen size tent end expandable beds for sleeping along with overhead cabinets above the side bed, and an overhead shelf along the back.
You can choose an optional jackknife sofa in place of the standard sofa, and also a range with oven too.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# UT180734
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 580 lbs |
| GVWR | 6500 lbs |
| Dry Weight | 4775 lbs |
| Cargo Capacity | 1725 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABSHBM9G2JB5072 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


