Used 2016 Starcraft Launch Ultra Lite 26BHS Travel Trailer
BUNKHOUSE - COMING SOONThis Launch Ultra Lite 26BHS by Starcraft makes camping easy for a larger family, or one that likes to travel with a few extra guests. The double bed bunks make it simple to take along a friend or two for the kids!
As you step inside you will find a refrigerator to your left through the door, and the kitchen amenities straight ahead. There is ample space to prepare and cook food, and you will find everything you need to create meals and snacks on the go. There is a three burner range with microwave oven, counter space, a double kitchen sink, and overhead storage for dishes and things.
The master bedroom is to the right of the entry door and features a queen size bed with storage shelf above, and a wardrobe on either side of the bed for clothing.
In the center of the living space there is a slide out sofa which is across from a booth dinette. The perfect conversation area and plenty of space to enjoy meals, snacks, or a board game or two. Both can be made into extra sleeping accommodations at night if needed.
Located in the rear of this Launch Ultra Lite travel trailer is a double bed set of bunks. Plenty of sleeping room for four, and the bathroom is conveniently located next door. The bath features a tub/shower, toilet and sink with medicine cabinet, plus so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# P1291
Interior Color: Pebble
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Pebble |
| Hitch Weight | 520 lbs |
| GVWR | 6250 lbs |
| Dry Weight | 5221 lbs |
| Cargo Capacity | 989 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABS0BPXG2JS5206 |
Launch Ultra Lite 26BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


