Used 2016 Starcraft Comet 10RT Folding Pop-Up Camper
View all Comet Floorplans
2016 10RT Features and Options
This Comet folding pop-up camper by Starcraft RV is a great camper for your family and features a 24" x 84" front storage deck outside for larger camping gear, bikes and coolers that you wish to take along with you.
As you step inside model 10RT you will notice the storage cabinets throughout. There is one to your immediate left and right, and then two larger ones on either side of the kitchen sink and two burner cook-top.
You will easily be able to cook up light meals and snacks with the stove top, and dine at the booth dinette inside. The stove is a carry out model so you can easily cook up a few things outside if you wish.
There is sleeping in the front and rear with both a queen and full bed end size bunk. You can even choose to upgrade and add a cassette toilet and shower in place of one of the storage cabinets for convenience, plus so much more!
As you step inside model 10RT you will notice the storage cabinets throughout. There is one to your immediate left and right, and then two larger ones on either side of the kitchen sink and two burner cook-top.
You will easily be able to cook up light meals and snacks with the stove top, and dine at the booth dinette inside. The stove is a carry out model so you can easily cook up a few things outside if you wish.
There is sleeping in the front and rear with both a queen and full bed end size bunk. You can even choose to upgrade and add a cassette toilet and shower in place of one of the storage cabinets for convenience, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Ray Citte RV
Location: Roy, UT
Stock# 0465812B
Location: Roy, UT
Stock# 0465812B
Stock# 0465812B
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 10RT Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 16 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 5 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 185 lbs |
| GVWR | 2975 lbs |
| Dry Weight | 1930 lbs |
| Cargo Capacity | 1045 lbs |
| Fresh Water Capacity | 29 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| VIN | 1SAAS0AG9G2B75076 |
For more information
Contact Us
Comet 10RT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


