Used 2016 Rockwood Rockwood Freedom Series Tent Folding Pop-Up Camper
AC, Clean, Ultra Lite
The Rockwood Freedom 2280BH folding pop-up camper from Forest River offers front and rear tent end beds.
The front king and rear queen tent end beds offer comfortable sleeping. Inside you will find a gaucho/bed to the left. Across, a booth dinette includes a table extension. The back wall also holds a swing galley with single bowl sink, three burner stove top, and optional refrigerator. A cabinet in the corner offers extra storage.
To the right of the entry, a cabinet is included. You may choose an optional shower and port-a-potty with storage for even more of the conveniences of home.
Outside, you will find a gas grill and a 28 x 84 front deck storage with expanded metal decking which can hold bikes or dirt bikes, plus more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# CT762449
| Sleeps | 6 |
| Length | 4 ft |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Hitch Weight | 376 lbs |
| GVWR | 3376 lbs |
| Dry Weight | 2299 lbs |
| Cargo Capacity | 1077 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13" |
| VIN | 4X4CFMU14GD296000 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


