Used 2016 Roadtrek Versatile 170 Motor Home Class B
View all Versatile Floorplans
2016 170 Features and Options
Enjoy the Roadtrek 170 Versatile Class B motor home for a trip across town or across the country.
A rear sofa that converts to a double bed offers comfortable space for lounging or sleeping. A stove top, single galley sink, refrigerator, toilet, stand up shower, midcab lounge chairs and center removable table offer all the comforts you need away from home.
Available options may include a permanent storage cabinet in place of driver side lounge seating, plus more!
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Price:
$107,081
You Save: $44,690
Sale Price: $62,391
You Save: $44,690
Sale Price: $62,391
Optimum RV
Location: PA, Philadelphia
Stock# CBR7721
Location: PA, Philadelphia
Stock# CBR7721
Chassis: Chevy Express 2500
Stock# CBR7721
Chassis: Chevy Express 2500
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 170 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 7 in |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 8600 lbs |
| Cargo Capacity | 1250 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 8 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 31170 |
| Engine | 4.8L SFI V-8 |
| Chassis | Chevy Express 2500 |
| VIN | 1GCWGFCF8F1237721 |
For more information
Contact Us
Versatile 170 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


