Used 2016 Roadtrek Popular 210 Motor Home Class B
2016 Roadtrek 210 Popular class B on the Chevrolet Express 3500 chassis with the 6.0L gas engine with 50,581 miles in beautiful overall condition. Loaded with popular options.
- Fully Self-Contained Motorhome
- 5 Passenger and Sleeps up to 3 people
- All the Comforts and Conveniences of a Larger Motorhome
- Front Bucket Seats that Swivel
- Large Galley with Granite Countertops
- Spacious Permanent Bathroom w/Stand-up Shower
- Power Rear Convertible Sofa Makes a King-size Bed
- "Halo" Leather Seats and Rear Sofa
- Automatic 110v AC (10,200 BTU)
- Automatic LP Furnace (16,000 BTU)
- 11.6 Foot Power Awning
- Chevy MyLink with Touch Screen Navigation
- Home Theatre System w/5.1 Surround Sound
- Built in 4G LTE Wi-Fi Connectivity
- 24" TV On Rotating Bracket
- Rear Bumper Spare Tire Carrier
- GM- On-Star
- Ample Storage Including Full Lenth Wardrobe
- Towing Pkg. Capacity of 7,650 lbs
- No Pets, No Odors & No Leaks
- Financing & Delivery Available
The Roadtrek 210-Popular Class B motor home features a dinette or optional power sofa and two bench seat dinette, both converting to two twin size beds or a king size bed. The passenger chairs can be converted to additional bed.
Continuing down the passenger side of the van, there is an enclosed toilet and shower area. Across on the other side, there is a refrigerator, microwave, single bowl sink, and two burner propane stove top.
Enjoy the 210-Popular whether you are traveling across town running errands or across the state on an adventure.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 35587
Chassis: Chevy Express 3500
Exterior Color: White, Silver Ice, Charcoal Gr
Interior Color: Grey/neutral
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 8 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | Grey/neutral |
| Exterior Color | White, Silver Ice, Charcoal Gr |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 5627 lbs |
| Cargo Capacity | 1450 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT245/75R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 50581 |
| Engine | 6.0L SFI V-8 |
| Chassis | Chevy Express 3500 |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 31 gals |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 380 ft-lb |
| Refrigerator Type | electric |
| Refrigerator Size | 5.0 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | Medium |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 10 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Propane |
| AC BTU | 10200 btu |
| Awning Info | Yes |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1GCZGUCG6F1235587 |
Popular 210 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


