Used 2016 Roadtrek E-Trek E-Trek Motor Home Class B - Diesel
The E-Trek motor home from Roadtrek is both environmentally conscious yet offers luxury and function.
With four captain's chairs around the front dinette you can easily sit and eat at the table or use the table to play a board game on with your guests. Both sides of the front of the motor home can be converted to additional sleeping space.
Continuing on the passengers side, there is an enclosed toilet, shower, and sink area. A wardrobe is near the back. The rear of the van can hold either a power sofa dinette with two additional bench seats or a u-shaped booth dinette. Both dinettes will convert to a king size bed or two twins.
Along the opposite side of the E-Trek, you will find a burner induction stove top, a refrigerator, single sink bowl, microwave, and much more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# IGSN-9876983
Chassis: Mercede Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 2500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.0L CRD V6 BlueTec |
| Chassis | Mercede Sprinter |
E-Trek E-Trek Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


