Used 2016 Roadtrek CS ADVENTUROUS Motor Home Class B
LITHIUM & REAR LOUNGE W/ RV KING BED, PREMIUM CLASS B MOTORHOME. DESIGNED FOR TRAVELERS WHO WANT THE FREEDOM OF A CAMPER VAN WITHOUT SACRIFICING COMFORT, THE CS ADVENTUROUS FEATURES A SMART SPACE-MAXIMIZING INTERIOER AND TRUE FOUR-SEASON CAPABILITY
2016 ADVENTUROUS Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Sale Price:
$68,895
Vogt RV Centers
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# F5998005A16
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# F5998005A16
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: SILVER
Interior Color: DOVE
Stock# F5998005A16
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: SILVER
Interior Color: DOVE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 ADVENTUROUS Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | DOVE |
| Exterior Color | SILVER |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 74652 |
| Engine | MERCEDES-BENN 3.0 L V6 TURBO DIESEL |
| Chassis | MERCEDES-BENZ SPRINTER |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | LARGE |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 3 gal |
| Water Heater Type | PROPANE |
| TV Info | LED SMART TV |
| Awning Info | ELECTRIC |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

