Used 2016 Roadtrek Adventurous CS Motor Home Class B - Diesel
The CS Adventurous Class B diesel coach offers a standard electric power sofa that reclines to provide a king size bed or two twin beds. There is an additional bench seat on both sides for plenty of seating around the back table.
The front offers three comfortable swivel captain's chairs with a table. The passenger side chairs can be converted to additional sleeping. A toilet, sink and shower are enclosed along the passenger side. Continuing to the back there is a wardrobe.
On the opposite side, you will find a two burner stove top as well as a sink, refrigerator and microwave with plenty of storage and more!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 12821
Chassis: Mercedes Sprinter
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 18700 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 40012 |
| Engine | 3.0L CRD V6 BlueTec |
| Chassis | Mercedes Sprinter |
| VIN | WDAPF4CD1FP153315 |
Adventurous CS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


