Used 2016 Redwood RV Redwood 36RL Fifth Wheel
Enjoy camping in this Redwood 36RL fifth wheel which includes triple slides for added space inside, plus a private master suite, a rear living layout, and kitchen island too.
As you enter notice the convenient floor to ceiling closet just to the right of the door. Head up the grand steps to the rear side aisle bath and front master suite. The bath features a linen cabinet, angled shower, toilet and vanity with sink, plus medicine cabinet. There is a second sliding bath door that leads directly into the front master bedroom.
The bedroom features a large slide that starts in the hall at the top of the steps and includes a washer/dryer closet with overhead storage, a small bedside chest, and queen bed plus nightstand. On the opposite side of the room there are two dressers on either side of a dresser/entertainment center with 39" LED TV above, and full front wardrobe with sliding doors for all of your clothes, plus so much more!
Back to the main living area find a slide out free standing dinette with buffet and two recliners with overhead storage to the left of the entry door. There is a sofa along the rear wall with additional storage above.
The large slide opposite the door provides an entertainment center overhead storage and a 42" LED TV. There is also a pull-out desk. Also included in this same slide is large pantry for dry and canned food storage needs, a three burner range with microwave above, and refrigerator. A convenient kitchen island provides added storage, added counter prep space, and a large kitchen sink, plus so much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 2658C
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2850 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 12970 lbs |
| Cargo Capacity | 3530 lbs |
| Fresh Water Capacity | 104 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 235/85 R16 “G” |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4V0FC3624HR006649 |
Redwood 36RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


