Used 2016 Prime Time RV Crusader 370BHQ Fifth Wheel
"Ease Your Wallet: Ask About Hassle-Free Financing."
You will find plenty of space with five slides on the 370BHQ Crusader fifth wheel by Prime Time Manufacturing.
In the kitchen and living area you will find two slides, one on either side of the fifth wheel. To the left of the entrance the slide has a refrigerator, pantry, and three burner range. Next to the slide there is an additional pantry. On the opposite side of the fifth wheel the slide has a king size "u" dinette and theater seating. Next to that slide there is a closet and entertainment center. In the middle of the kitchen you will find a kitchen island with a double kitchen sink.
As you head toward the rear of the fifth wheel you will find a rear bunk house. This room is ideal for your kids. They will love the extra space and how open this room feels. There are two slides in the bunk house. One slide offers a sleep & play with a bunk above. The other slide has a set of bunks. Along the rear wall there are two wardrobes and an entertainment center.
Off of the bunk house there is a convenient half bath. You will also find a private entrance door leading outside from the bathroom.
As you head up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a toilet king sized shower, linen cabinet, and sink.
In the front bedroom there is a slide with a king bed, dresser, and wardrobe. The bedroom is also washer/dryer prepped for your convenience.
Outside you can enjoy the outdoor kitchen which has a two burner range and refrigerator, plus more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# UT21782
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2110 lbs |
| Dry Weight | 13369 lbs |
| Cargo Capacity | 2741 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5ZT3CS2B0GG118211 |
Crusader 370BHQ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


