Used 2016 Palomino Puma XLE 15UDC Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory.
Make this Palomino Puma XLE travel trailer your new camping home! Model 15UDC features a set of bunks and all the amenities you need to enjoy spending time away from home.
Step inside and notice the wardrobe/TV shelf to the left of the entry door. There is a u-shaped dinette along the rear wall to your right with shelf above. The dinette also makes into a queen size bed for sleeping at night.
The kitchen offers amenities to create light meals and snacks with a two burner cook-top, single sink, counter space and overhead cabinets for storage, plus a refrigerator below the counter to keep things fresh and cold.
The rear right corner features a private toilet and tub/shower with dome for allowing more natural light to stream in. The left side of the rear features a set of bunks that are 32" x 72" that the kids will surely love, plus so much more.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 25170DX
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4038 lbs |
| Dry Weight | 3038 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Puma XLE 15UDC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


