Used 2016 Palomino Puma Unleashed 27-SBU Fifth Wheel
The Puma Unleashed 27-SBU by Palomino offers up to 14' 3 7/8" of cargo space accessed by a 7' 5" rear ramp door with spring assist, plus a front bed and more!
As you enter this travel trailer toy hauler almost straight inside is a full bathroom along the road side wall. The bath includes a toilet, extended vanity with sink and a tub.
In the front, you will find a bedroom with an accordion door for privacy. It includes a queen size bed, shirt closets over nightstands on both sides including overhead cabinets between.
The living/kitchen area provides two swivel chairs with overhead cabinet storage. The kitchen includes a double sink, three burner range, refrigerator, and a TV. A pantry for your non-perishables is included next to the entry door.
When the toys are unloaded, this toy hauler offers two flip-up sleeper sofas with a table between them in the cargo area. There is a privacy curtain to separate the rear space from the kitchen area. You may also choose an optional queen bed with electric lift over the sofa sleepers for additional sleeping space.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# UT3500439
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 905 lbs |
| GVWR | 11065 lbs |
| Dry Weight | 7485 lbs |
| Cargo Capacity | 3580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TPTC25GP061086 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


