Used 2016 Palomino Puma 37PFL Park Trailer
This destination trailer provides all you need to stay in one location for a while. From a front living area, kitchen island, residential style refrigerator to dual recliners, this triple slide Puma 37-PFL by Palomino is sure to impress!
Through the sliding patio doors to your right is a slide out booth dinette and two recliners with overhead storage. A sofa with two end tables and additional overhead cabinets make this a cozy place to visit with family and friends. Along the road side wall is the second slide featuring a TV/entertainment center with optional fireplace below, pantry, three burner range, countertop space, overhead cabinets, and a residential style refrigerator. Additional storage and cabinets are on the interior wall next to the slide. The much desired kitchen island includes a double sink for washing dishes, and counter space for serving or preparing meals.
A side aisle bath provides a shower with a seat, linen cabinet, toilet, and sink. The bath door is close to both entrances into the trailer.
The rear private master bedroom features a slide out king bed with overhead storage and shelves, a dresser, and a wardrobe, linen cabinet, and an additional smaller wardrobe with optional washer/dryer prep along the rear wall. The second entry/exit into the trailer comes in handy if you need to get in quickly to change clothes or relax or a while.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 61058
Exterior Color: Ivory
Interior Color: Sand
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Sand |
| Exterior Color | Ivory |
| Hitch Weight | 1780 lbs |
| GVWR | 11940 lbs |
| Dry Weight | 9104 lbs |
| Cargo Capacity | 2786 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUN27GP061058 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


