Used 2016 Pacific Coachworks Surf Side 2810 Travel Trailer
VERY GOOD QUALITY BUILT - ALL ALUMINUM STRUCTURE - SLEEPS 10 -
The Surf Side 2810 travel trailer by Pacific Coachworks offers a large slide, double bed bunks with outside storage, and a rear bathroom with an outside entry.
As you step inside to the right is a private master bedroom with a queen size bed, wardrobe closets on each side, and overhead cabinets above the bed.
The main living area includes a large slide out with a sofa and an u-shaped dinette which includes overhead storage across the entire slide. The kitchen space is just across from the slide out and includes a L-shaped countertop with a double sink, a three burner range with microwave above, overhead cabinets, a refrigerator, and linen storage.
The rear bathroom includes a second entry into the trailer for immediate use which features a vanity sink with overhead storage, a tub/shower with overhead skylight, and an angled toilet.
If you are needing more sleeping space, double bed bunks are located at the rear of the trailer with a linen cabinet. There is a outside storage door underneath the bed.
Enjoy the outside shower and speakers on those sunny days and so much more!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 1999
Interior Color: 2 choices
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | 2 choices |
| Hitch Weight | 1065 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 6260 lbs |
| Cargo Capacity | 2740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 5UyVS3226GR022133 |
Surf Side 2810 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


