Used 2016 Pacific Coachworks Blazen 21FS Toy Hauler Travel Trailer
Paying cash can save a lot of money!
This Pacific Coachworks Blaze'n toy hauler features a front private bedroom, dual fold down sofas with pedestal tables, and offers 6'1" up to 13' of cargo space for your favorite toys.
As you step inside 21FS to the right is a bedroom that includes a 54" by 80" size bed, a wardrobe closet at the foot of the bed, and overhead cabinets along the front and side wall. The side aisle bath is just inside the entry door and next to the bedroom. The bathroom has an angled corner shower and toilet, and a sink.
The kitchen area includes a refrigerator, a three burner range with optional microwave above, and a double kitchen sink with overhead storage. Overhead cabinets are just across from this area. There are dual sofas that fold down for sleeping space with pedestal tables when it's time to eat or play games. Additional sleeping space is available on the optional drop down electric bed.
Come choose your Blaze'n toy hauler by Pacific Coachworks today and start your new adventure tomorrow.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 21fs
| Sleeps | 6 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft 10 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 5700 lbs |
| Cargo Capacity | 4200 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Blazen 21FS Reviews
-
You pay for what you get i guess...
2016 Blazen 21FS
What I liked most: Nice looking trailer.
What I'd improve: My bed fell off the wall as well. Extended Warranty is a joke and proving to be worthless. After reading the comment above I'm wondering if there's a water leak in mine as well. Geez. $24,000 should get you something a little better then this.8 years ago | Ray W. from Eureka, CA -
Nightmare
2016 Blazen 21FS
What I liked most: Layout is perfect, restroom has plenty of room. Fit 3 full size quads.
What I'd improve: Beds fell off the walls, water damage from water entering through the top ramp door. Pacific Coach would not repair because unit was over 1 year old.9 years ago | Rick O. from Whittier, CA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


