Used 2016 Outdoors RV Black Stone 260RDSB Travel Trailer
Load up the family and enjoy a weekend away in the Black Stone 260RDSB travel trailer by Outdoors RV Mfg.. With double slides, dual entry, a front bedroom and rear u-dinette, there is enough space to make you feel like you are still at home!
As you enter near the rear door, there is a u-dinette along the rear wall of the trailer. A slide out has a sleeper sofa with overhead cabinets, and a pantry/wardrobe along the road side. A skylight provides extra natural light in front of the sofa. Next to the slide there is an entertainment center, fireplace, and a TV.
The kitchen area has an angled double sink, flip-up counter, three burner range, refrigerator, and overhead cabinets for dishes. Next to the refrigerator there is a coat closet.
In the side aisle bath you will find a corner shower with skylight, sink, medicine cabinet, and a toilet.
The front bedroom features a queen bed with wardrobes on either side of the bed and an overhead cabinet above the bed. Along the road side wall there is a wardrobe slide. Plus the second entry door into the trailer leads you into the bedroom as an added convenience.
There is an awning and exterior storage outside, plus more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# DG117A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 995 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7600 lbs |
| Cargo Capacity | 2395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST225/75/15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 51W153222G1011036 |
Black Stone 260RDSB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


