Used 2016 Northwood Arctic Fox 35-5Z Fifth Wheel
Spaciousness abounds in the Arctic Fox Silver Fox Edition 35-5Z fifth wheel by Northwood Mfg. thanks to TRIPLE slides! Plus there are several eye catching features such as a fireplace, kitchen island, multiple wardrobes in the bedroom, and so much more!
As you step into this fifth wheel, there is wide open floor space with two slide outs opposite each other in the living/kitchen area. Immediately to the right is a coat closet. To the left of entry, a slide provides a free standing dinette with four chairs, two swivel chairs and overhead cabinets.
The rear wall includes a jackknife sofa, an end table, and overhead cabinets.
Continuing around, the second slide in this area provides an entertainment center with a TV and a fireplace. There are also counters, a three burner range and a refrigerator with a pantry or you may choose a double door refrigerator. A kitchen island includes a double sink with overhead cabinets above it. A ceiling fan is between the island and the stairs.
Up the stairs, there is a side aisle bathroom with a toilet, a corner shower, a vanity sink, a medicine cabinet, and private entry to the bedroom.
The front private bedroom includes a slide with a wardrobe, a queen bed and nightstands. You may choose an optional king size bed. There is a dresser on the wall opposite the bed. Along the front wall is a sliding mirror wardrobe and a washer/dryer closet or wardrobe in the corner.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 2709
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2373 lbs |
| GVWR | 16300 lbs |
| Dry Weight | 12791 lbs |
| Cargo Capacity | 3509 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | ST235/85R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4N15Z3526G0144994 |
Arctic Fox 35-5Z Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


