Used 2016 Northwood Arctic Fox 32-5 Fifth Wheel
Looking for TRIPLE slides and a large kitchen and living space? You have found it in the Arctic Fox 32-5M Silver Fox Edition fifth wheel by Northwood!
As you enter at the center of the 32-5M, you go up two steps on your right to the master bed and bath. A full bathroom to the left includes a toilet, a corner shower, a vanity sink, a medicine cabinet, shelves and private entry to the bedroom.
The bedroom includes a queen bed slide out with optional nightstands for each side. You may choose a king size bed in the slide out (no nightstands available with this option). The front wall provides a sliding mirror wardrobe, and a corner wardrobe or washer/dryer closet. There is also a TV mounted in this corner and a dresser on the wall opposite the bed.
In the living area, the room is spacious with two slide outs opposite each other. To the left of the entry door, a generous slide includes an entertainment center, a TV, overhead cabinets, and a free standing dinette with four chairs.
Along the rear wall, there are two swivel chairs and overhead cabinets. A ceiling fan is mounted in the center of the room.
Continuing around, another slide includes a jackknife sofa with overhead cabinets and the beginning of the kitchen with a refrigerator, a three burner range, counters and overhead cabinets. The kitchen continues along the interior wall with additional countertop space, overhead cabinets along the wall and an angled double kitchen sink with a L-shaped countertop, also enjoy extra work space with the island.
There are many standard features to enjoy, options to choose, plus so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,755
Sale Price: $39,995
Stock# CN1126
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2588 lbs |
| GVWR | 16500 lbs |
| Dry Weight | 12030 lbs |
| Cargo Capacity | 4470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | ST235/85R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4N15M3228G0143915 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


