Used 2016 Northwood Arctic Fox 27-5L Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
The double slide Arctic Fox 27-5L Silver Fox Edition fifth wheel by Norwood Mfg. includes a rear kitchen, a ceiling fan, and open floor space in the living area.
As you enter, the living and kitchen areas are opened wide with a generous slide out. There is an optional swivel chair just inside the slide, while the road side slide includes a jackknife sofa with overhead cabinets and a free standing dinette with four chairs. There is a ceiling fan near the entry and the chair.
Continuing around the rear wall, the kitchen begins with a pantry, counter space, overhead cabinets, and an angled sink in the corner. It continues up the side wall with more counters and overhead cabinets, a three burner range, a refrigerator, a cabinet, a TV, and an additional pantry.
There is a side aisle bathroom with a toilet, a corner shower, private entry to the bedroom, a vanity sink, and a medicine cabinet.
The front bedroom includes a slide out with a linen closet accessible from the bath and a wardrobe within the bedroom. It also includes a queen bed, overhead cabinets on each side and shelves above the bed, plus much more inside and out!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 214639A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1868 lbs |
| GVWR | 13400 lbs |
| Dry Weight | 9650 lbs |
| Cargo Capacity | 3750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 102 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | ST235/80R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4N15L2725G0145840 |
Arctic Fox 27-5L Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


