Used 2016 Northwood Arctic Fox 25W Travel Trailer
The Arctic Fox 25W travel trailer includes dual entry, a rear kitchen, a front bedroom and a single slide out.
When you enter through the front bedroom door, you are in the private master bedroom. It includes a queen size bed, a wardrobe at each side, overhead cabinets and even a TV on the wall opposite the bed.
A side aisle bath includes private entry to the bedroom, a toilet, overhead cabinets, a vanity sink, a medicine cabinet, a corner shower and linen storage.
The single slide in this travel trailer provides a more open space and includes a linen cabinet, a wardrobe, a pantry, exterior access storage and a jackknife sofa.
Across, a booth dinette provides room for meals. A second entry door in just beyond the booth and there is a TV mounted above the front booth seat, on the outside wall of the bathroom.
The kitchen runs along the back wall and corner. It provides a refrigerator, a three burner range, an angled corner double kitchen sink, counter space and lots of overhead cabinets.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $4,908
Sale Price: $24,987
Stock# 943640A
Interior Color: Shimmering Sands, Early Autumn
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | Shimmering Sands, Early Autumn |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 6759 lbs |
| Cargo Capacity | 3241 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4N11W2522G0145027 |
Arctic Fox 25W Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


