Used 2016 Northwood Arctic Fox 24J Travel Trailer
The Arctic Fox 24J from Northwood Mfg. includes a rear bath, a u-shaped dinette and an exterior kitchen.
As you enter this travel trailer, a bedroom is in the front, to your right. It includes a queen bed with a wardrobe on each side and overhead cabinets as well as a privacy curtain.
The center of the front wall to the bedroom includes an entertainment center with a TV. Moving around to the road side, a slide out includes a u-shaped dinette with a pantry and storage accessible from the exterior. You may choose optional Thomas Payne rocker recliners with side tables in place of the dinette.
At the rear, the full bathroom provides a wardrobe, a corner shower, a vanity sink, a medicine cabinet, and a toilet.
The kitchen is along the entry side and includes a refrigerator, a three burner range, overhead cabinets, and an angled double kitchen sink.
At the outside rear entry side, you will find an exterior kitchen. It includes counter space, overhead cabinets, and a refrigerator.
There are many standard features to enjoy, plus you can choose a few options such as the generator ready option, plus more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# G0144003
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 825 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 6530 lbs |
| Cargo Capacity | 3470 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 LRD |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4N11J2425G0144003 |
Arctic Fox 24J Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


