Used 2015 Newmar Ventana 4037 Motor Home Class A - Diesel
Pending SaleThe Ventana 4037 motor home by Newmar offers triple slides and a bath and a half.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a sofa, three burner range, and double kitchen sink.
The half bath is down the hall. The rear bedroom has a king bed slide. The master bath offers a toilet, sink, wardrobe, and corner shower. There is a full wall slide with two wardrobes, a chest of drawers, overhead TV, pantry, refrigerator, booth dinette, and hide-a-bed sofa.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home. You can even choose an optional washer and dryer.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $48,010
Sale Price: $159,979
Stock# 2680
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Bleeker, Broadway, Dune
Interior Color: Antiquity, Cheval, Phantom
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Antiquity, Cheval, Phantom |
| Exterior Color | Bleeker, Broadway, Dune |
| GVWR | 44000 lbs |
| Dry Weight | 32700 lbs |
| Cargo Capacity | 11300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26682 |
| Engine | Cummins ISC 400 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZFCHCY4GCHE9923 |
Ventana 4037 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


