Used 2016 Newmar Essex 4553 Motor Home Class A - Diesel
VORAD,HEATED FLOORS, ALL ELECTRIC, AND SANICON
The Essex 4553 class A diesel motor home by Newmar features dual bathroom sinks, a half bath, an appliance garage, a safe, triple slides, plus more!
As you enter the motor home, you will see a large slide out along the road side wall that stretches from the living, kitchen, and even into the bedroom. The slide has a hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette with chairs and buffet, refrigerator, pantry, and TV in the bedroom with overhead cabinets. Across from the sofa is another slide that includes a 68" fixed sofa, entertainment center with power lift TV, overhead cabinets, kitchen sink, countertop space, and a two burner range.
A half bath completes the living and kitchen area. There is a sink, countertop, overhead cabinets, and a toilet.
The master bedroom includes a king size bed slide out with nightstands, and the TV and overhead cabinets mentioned in the wall slide above.
In the rear of the motor home you will find a large bathroom. The bathroom has a 40" x 32" shower, linen cabinet, washer and dryer, wardrobe with sliding mirror doors, adjustable shelves, a toilet, and two sinks. There is also cap storage and a safe.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $413,565
Sale Price: $329,995
Stock# CONHJ1247
Chassis: Freightliner
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 54000 lbs |
| Dry Weight | 47100 lbs |
| Cargo Capacity | 6900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | 12.5K |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISX 600 HP |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 600 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Torque | 1950 ft-lb |
| Refrigerator Type | RES |
| AC BTU | 45000 btu |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| VIN | 4UZFCTBG9GCHJ1247 |
Essex 4553 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


