Used 2016 Newmar Dutch Star 4369 Motor Home Class A - Diesel
You are sure to love the convenience of a bath and a half, triple slides, and plenty of room to entertain guests inside the 4369 Dutch Star motorhome by Newmar!
As you enter this motor home, your eyes will be drawn to not only the beauty but also the space that is offered. Both the driver and passenger seats swivel around for added seating. Behind the passenger's seat there is a slide with a jack-knife sofa, pull-out cabinet, three burner range, and large sink. The overhead cabinet can easily hold dishes. The slide along the road side has a hide-a-bed sofa, hide-a-leaf dinette where you can enjoy your meals, refrigerator, large pantry, and continuing into the bedroom the slide has two wardrobes, a chest of drawers, and overhead TV.
Just outside of the bedroom area there is a convenient half bath with a linen cabinet, overhead cabinet, toilet, and sink.
Retreat to the master bedroom where there is a sliding door for privacy at night. The king bed is on a slide and above the bed there is an overhead cabinet. Next to the bed on both sides you will find nightstands.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 332443
Chassis: Freightliner XCR
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 47000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | Onan 10000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 23588 |
| Engine | Cummins ISL 450Hp |
| Chassis | Freightliner XCR |
| VIN | 4UZFCHCY5GCHK2136 |
Dutch Star 4369 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


