Used 2016 Newmar Canyon Star 3953 Motor Home Class A
The Canyon Star 3953 class A gas motor coach by Newmar offers quad slides, rear master bath, and a half bath.
As you enter the motor coach, to the right is a recliner with overhead cabinets. The driver and passenger's chairs rotate to provide more seating in the living and kitchen space. There is additional storage above the cab.
Along the road side there is a slide including a 87" jack-knife sofa with overhead cabinets, and a booth dinette. Next to the dinette there is a dry bar with a TV. Around the corner from the dry bar is a convenient half bath including a sink, toilet, and a linen cabinet. Across from the half bath is a wardrobe or choose the optional washer/dryer for this space.
The kitchen includes a slide featuring a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and two pantries for your non-perishables.
As you head to the rear bath, slide the master bedroom door open to see two slides, one slide includes the king bed with overhead cabinets, the other slide offers a chest of drawers and overhead cabinets including a TV.
The master bath is located in the very rear of the motor coach. The bath includes a toilet, corner shower, sink, and a wardrobe with mirror doors.
There are plenty of standard features to love, plus so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 0AR8561
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 22149 lbs |
| Cargo Capacity | 3851 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 31537 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DYXF0A08561 |
Canyon Star 3953 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


