Used 2016 Newmar Canyon Star 3914 Motor Home Class A
The Canyon Star 3914 class A gas motor coach by Newmar features a king size bed, walk-thru bath, l-shaped sofa, triple slides, and more!
As you enter the coach, to the left you will find a slide with a 100" l-shaped hide-a-bed sofa, a l-shaped countertop including a double kitchen sink, countertop space, overhead cabinets, and a three burner range.
The opposite side of the motor coach has a large slide featuring an angled entertainment center, recliner, booth dinette, a refrigerator, and a pantry. Next to the slide there is an additional pantry. Plus, the driver and passenger chairs swivel around and provide additional seating in the living area.
Enjoy the walk-thru bathroom including a private shower, sink, and linen cabinet on one side, and a private toilet area with another bath sink on the other side. There is plenty of storage in the overhead cabinets on both sides of the walk-thru bath.
In the rear private bedroom you will find a king bed slide, storage, and an additional wardrobe or an optional washer/dryer space, plus much more inside and outside this coach!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 0CR552
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 22201 lbs |
| Cargo Capacity | 3799 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 25100 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY6G0A10552 |
Canyon Star 3914 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


