Used 2016 Newmar Canyon Star 3710 Motor Home Class A
EXTREMELY CLEAN!!! GARAGE KEPT!!! NEW TIRES!!
This Newmar Canyon Star 3710 class A gas motor coach features a rear master bath, king bed, plus a half bath.
As you enter the motor coach, to the right is the driver and passenger's chairs that rotate to provide more seating in the living and kitchen area. There is additional storage above the cab.
The kitchen is to the left of the entry, including an angled double kitchen sink, countertop space, three burner range, refrigerator, and a pantry.
Across from the kitchen there is a slide including a 84" l-shaped hide-a-bed sofa with overhead cabinets, sofa table, and a booth dinette. A dry bar with a TV is on the outside wall of the half bath.
There is a convenient half bath including a sink, toilet, and a linen cabinet in between the living/kitchen area and the bedroom. Across from the half bath is a wardrobe or choose the optional washer/dryer for this space.
As you head to the rear bath, slide the master bedroom door open to see a king bed slide out including overhead cabinets. A chest of drawers, dual shirt wardrobes, overhead cabinets, and a TV are on the opposite wall.
The master bath is located in the rear of the motor coach. The bath includes a toilet, corner shower, sink, and linen storage.
There are plenty of standard features to love, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# A01107
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 20580 lbs |
| Cargo Capacity | 5420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 41000 |
| Engine | 362 HP |
| Chassis | Ford F-53 |
| VIN | 1F66F5DY6G0A01107 |
Canyon Star 3710 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


