Used 2016 Lance Lance Travel Trailers 2295 Travel Trailer
You are going to love camping in this Lance 2295 travel trailer. This unit features a large slide out u-shaped dinette for adding more interior space, and a rear bath layout.
Step inside and notice the front bedroom to your right. There are shirt wardrobes on either side of the bed along with an overhead cabinet for storage.
In the main living area there is a large slide out u-shaped dinette for convenient dining. The dinette can also be easily made into additional sleeping space at night when the table is folded down.
Cook light meals and snacks in this Lance galley kitchen. You will find a three burner range, counter space, and double kitchen sink for easy cleanup. Plus there are plenty of overhead cabinet and cupboards below for storage, including drawer space too. On the opposite side next to the dinette you will find a pantry, and refrigerator for keeping your perishables cold and fresh.
The rear bath provides everything needed for getting cleaned up. There is a full shower, sink, and toilet, plus a large cabinet for your clothes and things.
On the outside you will enjoy a slide out kitchen featuring a two burner stove top, sink, and overhead storage. The perfect feature for those who like cooking and dining outside, and so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 943614B
Interior Color: Arrowhead, Mojave Dunes, Palm
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Arrowhead, Mojave Dunes, Palm |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4460 lbs |
| Cargo Capacity | 1540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 56YTT2224GL317822 |
Lance Travel Trailers 2295 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


