Used 2016 Lance Lance Travel Trailers 2185 Travel Trailer
SOLD!!
View all Lance Travel Trailers Floorplans
2016 2185 Features and Options
Features May Include:
- 2 Batteries
- Propane Tank
- Electric Tongue Jack
- Hot Water Heater
- 1 Slide Out
- Electric Patio Awning
- A/C
- Furnace
- Solid Wood Cabinetry Throughout
- 3 Burner Range Top
- Microwave
- Refrigerator
- Side by Side Kitchen Sink
- Full Bath
- Rear Closet/Storage Area W/ Access Door
- Booth Style Dinette (BED)
- Sofa Sleeper/Queen Murphy Bed.
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Price:
$21,125
You Save: $1,130
Sale Price: $19,995
You Save: $1,130
Sale Price: $19,995
RVMAX
Location: Loomis, CA
Stock# 6425C
Location: Loomis, CA
Stock# 6425C
Exterior Color: White/Blue/Black
Stock# 6425C
Exterior Color: White/Blue/Black
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 2185 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Exterior Color | White/Blue/Black |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4210 lbs |
| Cargo Capacity | 1790 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Dinette, Queen, Sofa |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 1 |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 317804 |
For more information
Contact Us
Lance Travel Trailers 2185 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


