Used 2016 Lance 1985 Travel Trailer
This 1985 Lance travel trailer features an open, spacious interior. There is a single slide with a u-dinette.
As you step inside you will notice the sleeping accommodations on the right. There are convenient shirt wardrobes on either side of the bed and an overhead cabinet above too. You could also choose a sofa/queen bed instead.
There is a large slide out u-shaped dinette which will easily seat everyone comfortably. An entertainment center has been placed so that it faces the entire living space so no matter where you are at, in the large u-shaped dinette slide, laying in bed, or on the sofa bed if you chose it, you would have a great spot to enjoy the TV.
In the kitchen area you will find a round galley sink, three burner range, and refrigerator. There are also overhead cabinets for storage too, plus a flip-up counter extension.
The rear bath features a large wardrobe for clothing storage, plus linens, a toilet, sink and tub/shower, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# U-8513
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 495 lbs |
| GVWR | 5700 lbs |
| Dry Weight | 3925 lbs |
| Cargo Capacity | 1775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 56YTT1825GL318513 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


