Used 2016 Lance Lance Travel Trailers 1685 Travel Trailer
Take your adventures further in this Lance travel trailer model 1685. The large slide out u-dinette provides more interior space for moving around.
Step inside and notice the convenient storage and cabinets to the left of the door. There is a bath straight ahead also that offers an angled shower, toilet, and sink.
To the right of the entrance you will find a round galley sink, overhead cabinets for storage, a three burner range, and a refrigerator.
The front features a queen size bed with a headboard that also functions as a shelf. On the wall next to the refrigerator, but facing the bed you will find a TV, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# U-8008
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 435 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 3710 lbs |
| Cargo Capacity | 1790 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 56YTT162XGL318008 |
Lance Travel Trailers 1685 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


