Used 2016 Lance Lance Travel Trailers 1575 Travel Trailer
Come see this Lance travel trailer model 1575 and dream of all the places you can go!
Step inside this Lance travel trailer model 1575 and dream of all the places you can go!
As you enter notice the front queen bed. To the right of the entrance there is a TV on the wall. Straight ahead is a convenient storage that sits next to the refrigerator. A slide out u-shaped dinette provides plenty of seating for everyone to enjoy.
Opposite the dinette is a private toilet and shower.
You will easily be able to cook light meals and snacks in this Lance 1575 kitchen area with a three burner range, round galley sink, and overhead cabinets for dishes and things. You can even add a microwave oven if you like, and so much more.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 17556
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 225 lbs |
| GVWR | 3700 lbs |
| Dry Weight | 2655 lbs |
| Cargo Capacity | 1045 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 56YTT1512GL317556 |
Lance Travel Trailers 1575 Reviews
-
Great for two people
2018 Lance Travel Trailers 1575
What I liked most: I like the way it looks and how quickly you can air it out with the fantastic fan
What I'd improve: I would strengthen the roof and make it all weather.7 years ago | Victor A. from , -
Perfect TT for 2
2016 Lance Travel Trailers 1575
What I liked most: Able to store in backyard, easy to tow, beautiful interior, quality construction and very roomy with large dining room slide out.
What I'd improve: No front window-the curve welcomes leaks.8 years ago | Robin H. from Rocklin, CA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


