Used 2016 Lance 1052 Truck Camper
The Lance 1052 truck camper is certain to be a favorite among campers. As the shortest double slide including a dry bath, this is a definite inviting truck camper space. It features an all new optional rear ultra storage deck plus which provides three additional storage compartments in the bumper area, besides the extendable deck, that you will absolutely love.
As you enter notice the slide out booth dinette and pantry on the right. On the left, just inside the door, there is a convenient bath with shower, toilet and sink, plus overhead medicine cabinet with mirror, and storage.
Just outside the bathroom find the galley which includes all that you need to prepare and cook food while camped. There is a slide out three burner range, overhead storage for dishes and things, plus a double sink which makes cleaning up a cinch. The refrigerator is opposite just beyond the dinette and pantry slide.
Step up to a front queen bed with an entertainment center on the left side that is large enough to hold a 24" flat screen 12 volt LED TV, a wardrobe on the right, a convenient hamper, and a front cabinet on the left, plus so much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $4,104
Sale Price: $32,560
Stock# C-171995
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 19 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Dry Weight | 3409 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 171995 |
Lance 1052 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


