Used 2016 KZ Sportsmen Show Stopper S242SBHSS Travel Trailer
A rear bunk house, u-dinette, and single slide are just a few of the features that you will find inside the Sportsmen Show Stopper S242SBHSS travel trailer by KZ.
As you enter the travel trailer, to the right is a comfortable queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed, and storage can be found above the bed.
The kitchen area has a double kitchen sink, three burner range, and microwave on one side of the travel trailer. The other side of the travel trailer has a u-dinette slide, pantry, TV mount, and refrigerator.
In the rear you will find a bathroom with a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
The bunk house has a 50" x 75" double bunk.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer, as well as a large pass thru storage.
Outside you will find an optional outside kitchen with a refrigerator, two burner range, and a sink. Also outside there is an 18' awning which provides shade from the sun, and so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $3,000
Sale Price: $22,900
Stock# DG1511B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4480 lbs |
| Cargo Capacity | 1520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
Sportsmen Show Stopper S242SBHSS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


