Used 2016 KZ Durango 1500 281rlt Durango Fifth Wheel
The Durango 1500 D283RLT fifth wheel by KZ offers triple slides and a rear living area plus so much more!
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with a desk/entertainment center and dinette. Along the rear wall there are two lounge chairs with an overhead cabinet above. The other slide has an optional deluxe sleeper sofa, refrigerator, and three burner range. In the front of the kitchen area you will find a double kitchen sink surrounded by counter space, and an overhead cabinet for dishes. You can even choose an optional island which provides more counter space.
Stepping up the stairs, the bathroom is on the left. There is a toilet, corner shower, sink, and medicine cabinet. The bathroom also has a private entrance into the bedroom.
The front bedroom has a queen bed and closets on either side of the bed, as well as a cabinet above the bed. You will also find along the wall a slide with two closets and a dresser.
There are plenty of overhead cabinets throughout the fifth wheel as well as an exterior pass thru storage area, and a 14' awning, plus more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT4100450
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1480 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8160 lbs |
| Cargo Capacity | 1480 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4EZFD2824G6022623 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


