Used 2016 Keystone RV Summerland 2820BHGS Travel Trailer
For the larger family this Summerland 2820BHGS by Springdale is the perfect travel trailer. It features a set of double size bed bunks, two entry doors, a large slide out, and sleeping for nine comfortably.
Step into the main entry and see an entertainment center with curtains on either side to the right. The front bedroom features a queen size bed, closets on both sides of the bed, and an overhead cabinet. The curtains can be pulled for a bit more privacy at night.
A slide out sofa bed and u-shaped dinette provide plenty of seating during the day and at mealtime, plus they can both be made into additional sleeping space at night as well.
In the kitchen on the opposite side there is a refrigerator, three burner range with microwave oven above, large kitchen sink, and plenty of cabinets and drawer space for dishes, pots and pans, dry good storage, plus silverware. To the right of the refrigerator there is a double door wardrobe with drawers below for storage.
The rear features a set of double size bunks that the kids will surely love. Or, you can easily take along extra guests. There is a convenient ladder to access the top bunk easily.
The rear corner bath features a private entry door for easy access when spending time outside. There is a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus so much more!
You will also enjoy the front pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 340894
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 6540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number of Awnings | 1 |
| VIN | 4YDT28221G3150645 |
Summerland 2820BHGS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


