Used 2016 Keystone RV Summerland 1800BH Travel Trailer
Super Clean! Very Nice! AwesomeDeal!
Used 2016 Keystone RV Summerland 1800BH | Lamoni, Iowa
This single axle Summerland Mini 1800BH travel trailer by Springdale features a set of bunks, a rear bath area, and queen size bed, plus more!
Step inside and notice the front queen bed with full front overhead storage, and a closet at the foot of the bed as the bed is turned width wise with the head of the bed along the road side wall. You will find plenty of storage beneath the queen bed as well.
Straight in from the door is a booth dinette that you can enjoy having your meals at, plus it can also be quickly made into additional sleeping space at night. This too has overhead storage.
The kitchen area is to the left of the entry door and features counter space, overhead cabinets, an overhead microwave oven, a two burner cooktop, and food storage pantry.
In the rear of this single axle unit find a set of bunks that the kids will certainly love, and a corner bath with tub/shower and toilet, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# LM5655
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| Dry Weight | 3185 lbs |
| Cargo Capacity | 755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4YDT18012G3150392 |
Summerland 1800BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


