Used 2016 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 27RL Travel Trailer
View all Sprinter Campfire Edition Floorplans
2016 27RL Features and Options
At Oak Lake RV, we don’t just sell you any RV…
We help you to make the right RV purchase.
Or Call/Text for more information 218-485-9900
Camp comfortably in this Sprinter Campfire Edition travel trailer by Keystone RV. Model 27RL offers a rear living layout, large slide for added space, and a private front bedroom with residential queen size bed.
Enter and notice the rear rockers with end table between along the back wall. You can also choose optional rocker recliners if you wish. There is an overhead cabinet that stretches across the entire width of the unit for storage to help keep things neat and tidy.
Straight in the door you will find a slide out tri-fold sleeper sofa and 48" booth dinette which creates more foot traffic space for you to move around. There is also a nearby 32" TV and entertainment center for enjoyment.
The kitchen is to the right as you enter and contains a double sink, a three burner range, 7 cu. ft. refrigerator, and corner pantry for food storage needs. You will also find plenty of overhead cabinets and lower cupboards and drawers for storage.
Heading toward the front find a side aisle bath on the left featuring an radius shower, toilet, sink, and second sliding entrance that leads directly into the front bedroom.
You can also access the front master bedroom from the hallway door. Inside enjoy sleeping on a residential queen bed with overhead cabinets. There are also closets on either side of the bed for your clothing storage, and so much more!
Enter and notice the rear rockers with end table between along the back wall. You can also choose optional rocker recliners if you wish. There is an overhead cabinet that stretches across the entire width of the unit for storage to help keep things neat and tidy.
Straight in the door you will find a slide out tri-fold sleeper sofa and 48" booth dinette which creates more foot traffic space for you to move around. There is also a nearby 32" TV and entertainment center for enjoyment.
The kitchen is to the right as you enter and contains a double sink, a three burner range, 7 cu. ft. refrigerator, and corner pantry for food storage needs. You will also find plenty of overhead cabinets and lower cupboards and drawers for storage.
Heading toward the front find a side aisle bath on the left featuring an radius shower, toilet, sink, and second sliding entrance that leads directly into the front bedroom.
You can also access the front master bedroom from the hallway door. Inside enjoy sleeping on a residential queen bed with overhead cabinets. There are also closets on either side of the bed for your clothing storage, and so much more!
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Oak Lake RV
Location: Oak Lake RV
Stock# 32087
Location: Oak Lake RV
Stock# 32087
Interior Color: Alder, Peppercorn, Slate Gray
Stock# 32087
Interior Color: Alder, Peppercorn, Slate Gray
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2016 27RL Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Alder, Peppercorn, Slate Gray |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7080 lbs |
| Cargo Capacity | 2420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4YDT27R23G1532087 |
For more information
Contact Us
Sprinter Campfire Edition 27RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


