Used 2016 Keystone RV Sprinter 334FWFLS Fifth Wheel
A spacious front living room with a fireplace along with quadruple slides make this Sprinter fifth wheel model 334FWFLS by Keystone RV unique!
Enter and find yourself in the kitchen area with a dining table and four chairs to your immediate left. There is overhead storage, plus lower cupboards as well. Straight in from the door find a double sink, counter space, and more storage above. Along the wall opposite the door side is a slide out three burner range, 8 cu. ft. refrigerator, pantry, and a wardrobe.
The wardrobe area is opposite a complete bath featuring an radius shower, toilet, sink, and a second bathroom sliding door into the bedroom.
The master bedroom features a quiet retreat away from it all where you can enjoy a slide out residential queen size bed, dresser, cabinet, and overhead storage. Remember there is more wardrobe storage directly across from the bathroom.
Head up the steps towards the front of the fifth wheel to a raised living area which is perfect for entertaining guests. There is theater seating, dual slide out tri-fold sleeper sofas, and a front wall entertainment center with 40" TV including a fireplace below, plus floor space for even more seating, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $55,091
Sale Price: $32,450
Stock# 1819
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1795 lbs |
| GVWR | 13500 lbs |
| Dry Weight | 9929 lbs |
| Cargo Capacity | 3571 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 235/80R/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | ELECTRIC/ PROPANE |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | ELECTRIC/PROPANE |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 1 |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF33424G1531122 |
Sprinter 334FWFLS Reviews
-
Spacious and lots of storage
2016 Sprinter 334FWFLS
What I liked most: The entertainment center has lots of storage with two large cabinets. The bathrooms raised ceilings makes it feel like a very large bathroom. The bedroom has plenty of storage for everything with 4 cabinets and 7 drawers. The kitchen and hallway combined have lots of storage with a combined 12 drawers and 10 cabinets. This being a quad sized fifth wheel makes it pretty big on the inside.
What I'd improve: For the size of the rv the bedroom feels small. And has no nightstands.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


