Used 2016 Keystone RV Springdale Summerland Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
This single axle Summerland Mini 1800BH travel trailer by Springdale features a set of bunks, a rear bath area, and queen size bed, plus more!
Step inside and notice the front queen bed with full front overhead storage, and a closet at the foot of the bed as the bed is turned width wise with the head of the bed along the road side wall. You will find plenty of storage beneath the queen bed as well.
Straight in from the door is a booth dinette that you can enjoy having your meals at, plus it can also be quickly made into additional sleeping space at night. This too has overhead storage.
The kitchen area is to the left of the entry door and features counter space, overhead cabinets, an overhead microwave oven, a two burner cooktop, and food storage pantry.
In the rear of this single axle unit find a set of bunks that the kids will certainly love, and a corner bath with tub/shower and toilet, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT930486
| Sleeps | 5 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| Dry Weight | 3185 lbs |
| Cargo Capacity | 755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 27 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4YDT28224G3150851 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


